Карпати tatry

Гора, де народився польський альпінізм

У Польських Татрах на підході до Морського Ока несподівано постає готичний шпиль Мніха
(Mnich, 2070м). Він виступає з Головного Татранського кряжу північніше і тому є повністю польського горою. Його монолітні гранітні плити східної стіни майже прямовисно обриваються на 260 метрів у Долину риб'ячого потоку (Dolina rybiego potoku).
Mnich, 2070м
З Мніха, властиво, і почалося польське татерніцтво (taternictwo). І саме перше сходження на нього у 1879 році Яном Павловським та Мацєєм Сєжкою (Jan Gwalbert Pawlikowski, Maciej Sieczka) започаткувало польське татерніцтво.
ТАТРИ
Мніх тільки у 1910 році вперше був здобутий зимою.
Не буде помилкою, що саме у Татрах зародилися усі великі ідеї, які привели польських альпіністів у
Гімалаї, Карокорум, Патагонію, Анди
(див.фільм «Historia polskiego himalaizmu») …
Мніх був і залишається полігоном, де проходить вишкіл молодого покоління. Тут сплелися у мереживо майже два десятки маршрутів від другої до шостої (найвищої!) категорії труднощів.

Описувати їх окремо немає потреби: усю інформацію можна отримати у притулку «Морське око», від якого до підніжжя гори якихось 40-50 хвилин ходьби. Окрім цього, східна стіна у добру погоду немовби обліплена татерніками. Ще здалеку чути як вспіначі (альпіністи) перегукуються між собою, створюючи какофонію вигуків та добірної польської лайки. Тому на маршрут краще подаватися з радіостанцією – допоможе як ніколи. Радимо також рушати на маршрут у робочі дні, бо у вихідні кількість охочих є такою, що доводиться чекати у черзі-колєйці кілька годин.

Попри Мніх веде стежка через простий Шпінглясовий перевал (2210 м) у Долину п'яти польських ставів (Dolina pieciu stawow Polskich), яку також активно відвідують залюблені у гори татерніки. Стежка, що веде попри Мніх виводить також через Ворота Халюбінського (Wrota Chalubinskiego, 2022м) на словацьку сторону у широку та глибоку Хлінську долину (Hlinska dolina).

До Мніха найпростіше доїхати з Закопаного рейсовим автобусом (курсує кожні сорок хвилин, у вихідні частіше) до Лисої Поляни (Lysa Polana).
Звідтіля дві години ходьби Татранським народним парком (рух транспорту тут заборонений) до Морского Ока (1300м). Там можна переночувати за 20-30 злотих.

Улітку та у вихідні дні можете не розраховувати на притулок – не буде місць. Більшість татерніків розбивають намети у кемпінгу (він праворуч). Це недоходячи до Морского Ока 2.5 кілометри. Місце має назву – Влосєніца (Wlosienica). Радимо саме там і зупинитися.

А далі – здоров'я в руки та шмат ковбаси у кишеню…
Zadni Mnich